Są przedsiębiorstwa, w których samochód firmowy to jedno z narzędzi pracy, które znacznie ułatwia prowadzenie biznesu. Co warto wiedzieć na temat auta w firmie?
Rozliczyć samochód w firmie można właściwie w każdym przypadku. Koniecznym jest jednak wykazanie, że posiadanie przez firmę samochodu jest uzasadnione. Nie jest to trudne, ponieważ wystarczy udowodnić, że auto służy do celów służbowych, do których zaliczyć można wyjazdy na spotkania z klientami, na szkolenia, czy dojazdy do biura.
Poniesione wydatki, kiedy zaliczy się je do kosztów prowadzenia działalności pozwalają obniżyć podatek. W przypadku auta firmowego można rozliczyć wydatki na paliwo, zakup części, opłaty za autostrady, parkingu, serwis, czy pomoc drogowa Łódź, Warszawa oraz Kraków, to miasta w których te koszty rozlicza się najczęściej, co pomaga przedsiębiorcom zaoszczędzić czasem kilkaset złotych w skali miesiąca, co mogą przeznaczyć na inne cele związane z prowadzeniem biznesu.
Rozliczenie samochodu w firmie może być przeprowadzone na  sposoby. Jeśli auto jest wprowadzone do majątku firmy można rozliczać wszystkie koszty, natomiast jeżeli przedsiębiorca decyduje się wykorzystać przy prowadzeniu działalności własne auto istnieją limity określone kilometrówką (maksymalne koszty jakie można rozliczyć w danym okresie).
Rozliczenie samochodu w firmie jest możliwe, gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieją dane firmowe. Jednak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej  w dowodzie muszą znaleźć się dane jedynie właściciela jako osoby prywatnej. Nie przeszkadza to w rozliczeniu auta na firmę.