Praca w Niemczech – jak dobrze na tym wyjść?

Na wyjazd do pracy za naszą zachodnią granicę decyduje się coraz więcej osób. Kogo potrzebują nasi sąsiedzi? Na co może liczyć Polak pracujący w Niemczech?

W Niemczech podreperować swój budżet mają szansę osoby o wysokich kwalifikacjach. Nie oznacza, to że od razu trzeba mieć trzy doktoraty i mówić w 5 językach. Warto jednak mieć praktyczne umiejętności. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni np. spawacze, czy opiekunki osób starszych.

Na jaką umowę się zdecydować?

Mamy dwie podstawowe opcje. Umowa z niemieckim pracodawcą i umowa przez polską agencję pracy. Umowa ze sprawdzoną agencją zapewnia nam spory margines bezpieczeństwa. To pośrednik troszczy się o nasze zlecenie, prawną stronę umowy i jej sporządzenie w odpowiednim języku. Często też możemy uzyskać transport do miejsca pracy, a przed jej podjęciem oferowane są kursy doszkalające. Oczywiście pracodawca za pośrednictwo pobiera prowizję, więc nasze zarobki mogą być nieco niższe niż na umowie bezpośredniej. Tą opcję warto wybrać kiedy chcemy za granicą jedynie podreperować domowy budżet, ale jednak nie zmieniać na stałe swojego miejsca zamieszkania. Bezpośrednia umowa z niemieckim pracodawcą będzie się opłacała osobom, które dobrze znają język i chcą za granicą zamieszkać na stałe. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie w przyszłości będą mogły liczyć na kredyt w Niemczech.

Kto może dostać kredyt w Niemczech?

Każdy bank oczywiście może decydować o przyznaniu pożyczki zgodnie z własnymi kryteriami. Jest jednak kilka warunków, bez spełnienia których pozyskanie gotówki w ten sposób nie będzie możliwe. Kredyt w Niemczech przyznawany jest osobom posiadającym stały meldunek na terenie tego kraju. Poza tym konieczne jest pracowanie na umowę o pracę lub praca w wolnym zawodzie, ewentualnie posiadanie własnej działalności gospodarczej. Do tego kredytodawca będzie nas sprawdzał w SCHUFA, czyli systemie podobnym do polskiego BIK-u. Reszta warunku zbiega się z wymaganiami polskich banków. Kredyt może uzyskać osoba pełnoletnia i posiadająca konto osobiste w niemieckim banku.

Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo mieszkać i pracować tam gdzie chcemy.  Pobyt za granicą to ciekawe doświadczenie. Może nam pomóc nadrobić finansowe zaległości, być ciekawym dodatkiem do CV, albo przełomowym momentem w życiu, przez który zmienimy miejsce stałego zamieszkania. Bez względu na to, do której kategorii się wpisujesz, przed podpisaniem umowy warto przestudiować wszystkie za i przeciw.