Praktyczny przewodnik savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna od zdrowej różni się jedynie tym, że społeczeństwo stawia przed nią pewne bariery, przez co trudniej funkcjonuje jej się w codziennym życiu. Gdyby każdy z nas przestrzegał pewnych prostych zasad, komfort życia osób z niepełnosprawnościami z pewnością znacznie by się podniósł.

Jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej?

Osoba niepełnosprawna to nie tylko taka, która na co dzień jeździ na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawni to również niewidomi, niesłyszący, poruszający się o kulach i wielu innych. Niekiedy, nie mając zbyt częstego kontaktu z osobą niepełnosprawną, zastanawiamy się, jak się zachować, gdy już takiego człowieka spotkamy. Najlepiej zachowywać się całkiem naturalnie i nie dać osobie niepełnosprawnej odczuć, że traktujemy ją z powodu jej choroby inaczej niż wszystkich pozostałych. Istnieje jednak kilka prostych zasad, o których należy pamiętać. Nieprzestrzeganie ich może zostać źle odebrane, a co gorsza, może utrudnić życie osobie niepełnosprawnej. Przykładem może być nasze zachowanie wobec psa przewodnika, który pomaga w poruszaniu się osobie niewidomej. Często zdarza się, że widząc uroczego psa zaczynamy do niego wołać lub podchodzimy, chcąc go pogłaskać. Jest to zachowanie surowo zabronione. Pamiętajmy, że pies przewodnik jest wtedy de facto w pracy i nie wolno go rozpraszać. Ma on bowiem ważne zadanie – chronić i prowadzić osobę niepełnosprawną. Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, która będzie dotyczyła zachowania wobec osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Pamiętajmy, aby raczej nie dotykać jej wózka bez wyraźnej potrzeby i bez jej pozwolenia. Nie powinniśmy więc na przykład opierać się o niego. Oczywiście, jeśli osobie niepełnosprawnej potrzebna jest pomoc, wówczas jak najbardziej możemy dotknąć jej wózka. W przeciwnym wypadku nie jest to zachowanie pożądane. Pamiętajmy, aby wobec osób niepełnosprawnych wykazywać się większą cierpliwością i wyrozumiałością – czasem potrzebują oni po prostu więcej czasu, aby wykonać daną czynność.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych w obiektach użyteczności publicznej

Choć nasz świat z dnia na dzień coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wciąż jeszcze w wielu miejscach nie są one w stanie całkowicie samodzielnie funkcjonować. Gdyby we wszystkich obiektach użyteczności publicznej wprowadzono pewne proste udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, mogłyby one bez niczyjej pomocy z powodzeniem radzić sobie w takich miejscach. Mowa tutaj nie tylko o szpitalach czy centrach handlowych, ale także małych sklepikach i restauracjach. Jednym z podstawowych elementów, w które powinny być wyposażone wszystkie budynki, są podjazdy dla niepełnosprawnych oraz windy. Osoba poruszająca się na wózku nie jest w stanie bowiem samodzielnie pokonać nawet najmniejszego schodka. Musi w tym celu prosić o pomoc inną osobę. Podobne udogodnienia wprowadzić można w łazienkach. Jednym z najprostszych, ale bardzo pomocnych rozwiązań są uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Dzięki nim osobie o ograniczonej możliwości poruszania się łatwiej będzie na przykład wstać z toalety lub usiąść na niej. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych to rozwiązanie niezbyt kosztowne, które może ułatwić życie niejednej osobie z niepełnosprawnością. Jeśli więc jesteś właścicielem na przykład restauracji czy biura, nie zastanawiaj się i wprowadź w swoim obiekcie pewne udogodnienia. Co ciekawe, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych (np. dla osób niewidomych) można wprowadzać również w świecie wirtualnym, na przykład na stronach internetowych.

 

Post Author: Majka