Deregulacje zawodów- księgowy

Z dniem 10 sierpnia 2014 w życie weszły nowe przepisy dotyczące zawodu księgowego. Do tego momentu, dostęp do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wymagał certyfikacji Ministra Finansów. Obecnie ustawodawca zlikwidował ten obowiązek, ułatwiając tym samym, dostęp do wykonywania zawodu księgowego. Obecnie, każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, ubezpieczenie OC, oraz niekaralność, może usługowo prowadzić księgi rachunkowe.

Czy deregulacja w zakresie dostępu do zawodu księgowego wpłynie na wizerunek środowiska? Otóż, osoby z certyfikatem Ministra Finansów mają odpowiednie przygotowanie zawodowe, jednak nie oznacza to, że wszyscy aktualizowali swoją wiedzę. Zmiana przepisów z pewnością wpłynie na konkurencyjność w branży i rynek sam zweryfikuje profesjonalizm wielu osób zajmujących się księgowością. Należy też się liczyć z faktem, że do środowiska księgowych wejdzie mnóstwo osób nieprzestrzegających zasad etycznych, przez co spadnie wiarygodność danych podatkowych i księgowych.

Księgowy to osoba, która odpowiada za nasze finanse, więc to właśnie kompetencjami kadry powinniśmy się kierować wybierając biuro księgowe Łódź, czy Warszawa to duże miasta, gdzie o dobre, profesjonalne biuro nie trudno, ponieważ w tak dużych aglomeracjach o wiele łatwiej jest o dodatkowe szkolenia dla księgowych, które aktualizują ich wiedze z zakresu finansów i prawa. Nieco gorzej sytuacja wygląda w mniejszych miejscowościach.

Post Author: Majka