Mózgowe porażenie dziecięce to choroba, która pojawia się w okresie okołoporodowym i niestety, jest nieuleczalna. Potrafi ona znacznie utrudnić życie chorej osobie. Mimo tego, że nie da się wyleczyć tego schorzenia, konieczna jest ciągła rehabilitacja i aktywizacja osoby chorej.
Objawy mózgowego porażenia dziecięcego
Mózgowe porażenie dziecięce ma wpływ na całe życie osoby chorej. Cierpiący na to schorzenie właściwie nigdy nie będzie mógł prowadzić normalnego życia. Zawsze zatem absolutnie niezbędna jest rehabilitacja, która tak naprawdę powinna trwać przez całe życie osoby chorej. Właściwie nie są znane konkretne przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego. Podczas życia płodowego lub podczas porodu dochodzi do powstania zmian w mózgu dziecka. Zmiany te są niestety nieodwracalne, a dziecko będzie musiało mierzyć się z ich konsekwencjami przez całe swoje przyszłe życie. Objawy mózgowego porażenia dziecięcego mogą być bardziej lub mniej nasilone, zawsze jednak skutecznie utrudniają choremu jego codzienne funkcjonowanie. Symptomy skupiają się głównie na zaburzeniach czynności ruchowych. Chory cierpi przede wszystkim na nadmierne napięcie mięśniowe, ale także na niedowładność lub bezwładność różnych części ciała. Objawy te powodują, że poruszanie się oraz codzienne normalne czynności stają się coraz bardziej utrudnione. Chory odczuwa również znaczne trudności w wysławianiu się, a przez to w komunikacji ze światem zewnętrznym. Konieczna jest więc jak najbardziej intensywna aktywizacja osób chorych na mózgowe porażenie dziecięce. Ruchy chorego są nieskoordynowane, a często pojawiają się także skurcze mięśni. Przy odpowiedniej rehabilitacji osoba chora ma możliwość osiągnąć stopień rozwoju, który pozwoli jej na względnie samodzielne życie. Choć nie jesteśmy w stanie wyleczyć osoby chorej na mózgowe porażenie dziecięce, to jesteśmy w stanie zadbać odpowiednio o jej rozwój. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pewnych ułatwień dla osoby niepełnosprawnej w miejscu, w którym osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym przebywa na co dzień.
Poręcze dla niepełnosprawnych i inne ułatwienia
Mózgowe porażenie dziecięce to schorzenie, które zostaje z osobą chorą do końca jej życia. Dlatego też warto zadbać o to, aby chory miał zapewnione odpowiednie warunki życia, które spowodują, że choroba nie będzie postępować w zbyt szybkim tempie. Mieszkanie osoby chorej powinno zostać wyposażone w odpowiedni sprzęt, który ułatwi choremu codzienne funkcjonowanie. Szczególnie ważne jest właściwe przygotowanie dla chorego łazienki. Bardzo istotne jest to, aby zapewnić niepełnosprawnemu możliwość samodzielnego korzystania z toalety czy dbania o swoją codzienną higienę. Bardzo przydatnym rozwiązaniem są poręcze dla niepełnosprawnych, które zamontować należy na przykład pod prysznicem czy przy toalecie. Dzięki nim chory będzie mógł łatwiej wstawać i siadać na toalecie lub na siedzisku znajdującym się pod prysznicem. Co ważne, wyposażenie mieszkania w specjalne poręcze dla niepełnosprawnych nie jest drogim przedsięwzięciem, a może znacznie poprawić komfort życia osoby chorej. Warto również pomyśleć nad zapewnieniem choremu możliwości samodzielnego dbania o higienę osobistą – pod prysznicem zamontujmy specjalne krzesełko dla osoby niepełnosprawnej bądź zaopatrzmy się w wannę wyposażoną w drzwiczki oraz profesjonalne siedzisko.