Nieoficjalny rabuś kości, znany jako zrzeszotnienie kości, w naszym kraju dotyczy prawie 2 miliony osób będących po 50 roku życia . Odpowiedzialnością za schorzenie można obarczyć wiele okoliczności, wliczając w to skłonności odziedziczone po przodkach a nawet rasa biała oraz żółta, które są łatwiejszym celem choroby. Czy znasz najważniejsze okoliczności prowadzące do rozwoju osteoporozy?
Zmiany osteoropozowe co świadczy o rozwoju choroby
Nie można sprecyzować rzeczywistych oznak, które komunikują, że człowiek jest jednym z pacjentów. Rutynowo schorzenie diagnozowane jest w okresie, kiedy pacjent po raz pierwszy doświadcza poważnego urazu kości.
Przyczyny osteoporozy są dość złożone. Przypadłość doprowadza do konsekwentnego ubytku kości oraz obniżającej się gęstości mineralnej kości, co prowadzi do złamań osteoporotycznych.
Do powodów schorzenia zalicza się najczęściej skłonności genetyczne i płeć, jako że kobiety są bardziej podatne na chorobę. Osteoporoza w dużej mierze atakuje rasy europejską i azjatycką, na co znacząco wpływa późny wiek oraz niska masa ciała. Wyróżnia się po kolei czynniki dietozależne, co może wywołać niedobory wapnia, białka, witaminy D3 tudzież bezkrytyczne stosowanie używek przyczyniających się do wypłukiwania z organizmu decydujących dla kości substancji.
Zmiany osteoporozowe nawyki żywieniowe
Osteoporoza postępuje, z reguły aż do punktu wystąpienia złamania, w takich razach sugeruje się ulepszenie jadłospisu, a co za tym idzie odstawienie alkoholu. W jadłospisie zaleca się przyjmowanie składników pokarmowych tudzież stosowanie suplementów, które powinny dostarczać do krwiobiegu niezbędne ilości mikroelementów.
Osteoporoza środki farmakologiczne
Łagodzenie skutków osteoporozy wymaga uprzedniego przeprowadzenia specyficznych badań, które pozwalają nie tylko określić konkretny stan, lecz także przypisać chorobę do jednego z dwóch wariantów, w jakich występuje – A bądź B. Próba postawienia ostatecznej diagnozy zrzeszotnienia kości leży w sprecyzowaniu gęstości mineralnej tkanki kostnej z uwzględnieniem parametru T-Score.
Podawanie leków na zrzeszotnienie kości realizuje się celem zwielokrotnienia gęstości mineralnej tkanki kostnej, jak również aktywizacji wzrostu kości, co osiąga się m.in. w drodze zażywanie środków przeciwresorpcyjnych. Wraz z dostarczaniem naszemu organizmowi wartościowych składników odżywczych i łagodną gimnastyką, poprawia się stan kości, ogólna kondycja a przy tym będziemy mogli ograniczyć zagrożenie późniejszych złamań osteoporotycznych.