Nowa cenna nieruchomość

„Smart” – można dziś opisywać tak wiele obiektów i urządzeń. Wydaje się, że ta przydawka wygląda na określenie wybitnie nadużywane. Ale nie wtedy, gdy w grę wchodzą inteligentne domy, ponieważ akurat te rozwiązania architektoniczne stają się coraz bardziej popularne i z pewnością w przyszłości zastąpią klasyczne budowle. Gdy nastanie czas domów inteligentnych, wszyscy będą już uśmiechać się tylko do czasów, gdy każdy sprzęt w domu i każdą instalację trzeba było obsługiwać osobiście. Ręczne uruchamianie każdej instalacji i sprzętu w domu wkrótce stanie się wspomnieniem.

Dom inteligentny: co to właściwie jest?

Wygoda lokatorów i stopień ich bezpieczeństwa to cel, jaki dom inteligentny osiąga dzięki posiadaniu innowacyjnych systemów i technologii. Specjalność inteligentnego domu to niezależne układy zarządzające domowym sprzętem i urządzeniami. Za sprawą sterowania lokatorzy budynku nie muszą za każdym razem osobiście ustawiać systemu; prawie każda czynność jest poza ich uwagą. Rzecz jasna parametry w dowolnym momencie mogą zostać zmienione przez lokatorów w ten sposób, by były lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Moc korzyści w inteligentnym domu

Następnym pozytywnym argumentem przemawiającym za użytkowaniem domu inteligentnego, poza wygodą i poczuciem bezpieczeństwa, jest zmniejszenie kosztów utrzymania. Dom inteligentny jest budynkiem, który ma wyjątkowo rygorystyczne poziomy odnośnie obniżania potrzeb energetycznych. Do wielu osób przemówi również stwierdzenie, że dom inteligentny to budynek proekologiczny i przyjazny dla środowiska. To niezwykle ważne również przez wzgląd na coraz ostrzejsze przepisy Unii Europejskiej, w zakresie stosowania idei wspierających środowisko.

Układy instalacyjne inteligentnego domu

Czym wyróżniają się typowe elementy systemów domu inteligentnego? CO, czyli centralne ogrzewanie czy system podgrzewania wody to oczywiste instalacje niezależnie od rodzaju budynku, ale oprócz nich mogą to być systemy zraszające ogród, uruchamiające kino domowe, kominek z płaszczem wodnym czy ogrzewanie podłogowe lub rolety i żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne. Ich przykłady można by mnożyć, a stopień wykorzystania innowacji zależy jedynie od pomysłowości architektów oraz stanu finansów przyszłych użytkowników posesji.

Post Author: Majka