Jest taki etap w życiu dzieci, kiedy uwielbiają się chować. Namiot będzie stanowił dla nich idealny azyl. Odpowiednio urządzony będzie stanowił zarówno miejsce zabaw, jak i odpoczynku. W kryzysowych sytuacjach będzie też kryjówką, w której maluch lepiej może lepiej poradzić sobie ze swoimi emocjami.
Zbuduj z dzieckiem bazę.
Na pewno pamiętasz te chwile ze swojego dzieciństwa, kiedy budowanie kryjówki było dla Ciebie najlepszą zabawą. Namiot, domek, schron, czy jak to w danym momencie nazywałeś było skonstruowane z tego co wpadło Ci w ręce. Otwarte drzwiczki od szafy nakryte kocem. Ścianki z poduszek ukradzionych z sofy, które mogły runąć w najmniej oczekiwanym momencie. Stóp obstawiony wszystkimi możliwymi fotelami, krzesłami, pufami. Przyznaj, że właśnie się rozmarzyłeś i chętnie wróciłbyś do tamtych beztroskich czasów. Z Twoim dzieckiem nie będzie inaczej. Takie konstruowanie domków to świetna zabawa pobudzająca kreatywność, ucząca szukania sposobów na rozwiązanie różnych problemów. Choć maluch jeszcze o tym nie wie, właśnie poznaje podstawowe prawa fizyki, bo dla przykładu niestabilna podpórki nie utrzymają ciężkiego koca rozpiętego między nimi. Prawda, że super? Dodatkowo taka baza może codziennie powstawać w innym miejscu i mieć zupełnie różny charakter i przeznaczenie. Zapędy budowlane Twojego dziecka będą zawiązane z bałaganem i pewnie kłębami kurzu z miejsc, o których nie miałeś pojęcia. Całe szczęście, to wszystko jest niskim kosztem jaki rodzice muszą ponieść za wartość rozrywkową i edukacyjną takiej zabawy.
Namiot, jako element stałego wystroju wnętrza.
Oczywiście namiot może na stałe stać w wyznaczonym miejscy w Waszym domu. Obecnie najpopularniejsze są konstrukcje w typie indiańskiego tipi. Na rynku dostępna jest ogromna ilość tego typu produktów, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Wzornictwo dopasujemy odpowiednio zarówno, dla chłopca, jak i dziewczynki, a do tego jeszcze może to stanowić niebanalny element wystroju każdego wnętrza. Koszt wykonanego na zamówienie tipi waha się między 150, a 300 złotych i oczywiście zależy od użytych materiałów i poziomu skomplikowania projektu. Dobra wiadomość jest taka, że indiański namiot możemy wykonać w domu, razem z dzieckiem, a zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć np. na wymarzoną zabawkę.
Prześcieradło, kilka drewnianych kijków i gotowe
Najprostszym namiotem do samodzielnego skonstruowania w domu jest indiańskie tipi. Prześcieradło nada się na okrycie. Nie martw się jeżeli go nie masz. Równie dobrze sprawdzi się tu zasłona, firanka, czy nawet duży obrus. Kijki będą stanowiły stelaż. Ich ilość zależy o tego ile kątów chcemy uzyskać w naszym namiocie. Im więcej tym namiot będzie kształtem zbliżał się do koła. Minimalna liczba wsporników to 3, na takim stelażu podłoga w tipi będzie miała kształt trójkąta. Zacznij o związania kijków na jednym końcu. Przeciwne końce rozstaw równomiernie, tak by stabilnie trzymały się na podłożu. Na tym etapie mogą się jeszcze trochę rozjeżdżać. Spokojnie za chwilę nałożysz pokrycie i będzie lepiej. Kiedy mamy już stelarz, musimy zamontować prześcieradło lub inny materiał wybrany do zasłonięcia ścianek. Dłuższy brzeg owijamy wokół wiązania na kijkach. Nakładanie wygląda trochę jak ubieranie peleryny, z przodu będę zwisać spore kawałki materiału. Za chwilę staną się czymś na kształt drzwi wejściowych, które zawsze można zasłonić. Do dwóch kijków, pomiędzy którymi będzie wejście, możemy przymocować pokrycie. Da się o zrobić za pomocą igły i nitki, dziurek w materiale i sznurka, czy nawet zszywacza. Podstawa tipi gotowa, teraz zadbajmy szczegółu i przytulny klimat. Dodaj do namiotu kilka elementów wyposażenia wymarzonej kryjówki Twojej pociechy. Przyjemny dotyku dywanik lub mata, parę poduszek i klimatyczne światło pochodzące ze zwykłych lampek choinkowych lub popularnych ostatnio cotton ballsów. Gotowe. Bajecznie proste rozwiązanie, dzięki któremu po raz kolejny zostaniesz bohaterem swojego dziecka.