Jakie drewno wybrać na taras?

Drewno jest jednym z najpopularniejszych surowców do budowy tarasów. Dotyczy to zarówno tarasów zewnętrznych, jak i takich, które mają zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna, które mają zróżnicowane właściwości. Warto je poznać.

Na wstępie warto zaznaczyć, że drewno to bardzo dobry materiał na taras. Jest ono bardzo estetyczne, a jednocześnie dość trwałe. Oczywiście nie może równać się trwałością z kamieniem lub terakotą, jednak prawidłowo wybudowany i eksploatowany taras i tak może z powodzeniem służyć przez wiele dekad. By tak się stało, trzeba jednak wybrać odpowiednie drewno, które będzie prawidłowo zabezpieczone. Dodatkową opcją, która zdecydowanie przedłuży żywotność desek, jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu, które ochroni je przed warunkami atmosferycznymi.

Drewno na taras – krajowe, czy egzotyczne?

W powszechnym użyciu do budowy tarasów wykorzystuje się drewno krajowe lub egzotyczne. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj jest to sosna lub świerk, podczas gdy spośród drewna egzotycznego dominują tek, massaranduba czy bangkirai. Charakteryzują się one zupełnie innymi parametrami. Oczywiście lokalne gatunki są o wiele tańsze, gdyż sosna i świerk są w Polsce bardzo powszechne, tak samo, jak w tym regionie Europy. Niestety są też o wiele mniej trwałe. Gatunki egzotyczne są dużo droższe, lecz wytrzymują o wiele dłużej, więc jest to opłacalna inwestycja. Ostatecznie w tym kontekście trudno więc stwierdzić, co się bardziej opłaca, więc warto zdać się na aspekty wizualne. Jest to jednak kwestia gustu. Prawidłowo zaimpregnowane drewno sosnowe jest bardzo estetyczne, tak samo, jak drewno egzotyczne. Wygląda jednak nieco inaczej, więc po prostu trzeba porównać na zdjęciach, które deski bardziej przypadają do gustu.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu –o ile przedłuży żywotność?

Jeśli wykorzysta się dodatkowe zadaszenie, pozwoli to na radykalne zwiększenie trwałości desek tarasowych. Największym problemem jest tu bowiem wilgoć, która stymuluje rozwój mikroorganizmów. Nie bez znaczenia pozostają też promienie słoneczne, które w przypadku zadaszenia zostaną zminimalizowane. Taki taras jest ciekawym rozwiązaniem, gdyż nie dość, że będzie bardziej trwały, to jeszcze zwiększy się jego funkcjonalność. Samo zadaszenie wykonane z poliwęglanu są aktualnie wykonywane z dużym przywiązaniem do walorów estetycznych, więc można je łatwo wkomponować niemal do każdego projektu architektonicznego. Jeśli taras będzie całkiem zadaszony, to może on wytrzymać nawet o kilkadziesiąt procent dłużej.

Wybierając deski z drewna egzotycznego, nie należy zapominać, by były one odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli zaś wykorzysta się deski sosnowe, świerk lub dąb, należy je zabezpieczyć najlepiej ciśnieniowo lub zabejcować. Ponadto deski z rodzimych gatunków należy zabezpieczać regularnie, najlepiej przynajmniej raz w sezonie. Niektórzy polecają wykonywać olejowanie nawet dwa razy do roku, czyli przed oraz po sezonie. Pozwoli to na zdecydowanie dłuższą eksploatację desek. Jest to szczególnie ważne, gdy taras jest regularnie wykorzystywany i warstwy zabezpieczająca ulegają degradacji.

Jaki rodzaj desek na taras jest najlepszy?

Budując taras, najlepiej wykorzystać deski ryflowane. Są one antypoślizgowe, a także wolniej się niszczą podczas użytkowania. Ponadto bardzo ważne jest dobranie odpowiednich elementów montażowych. Wśród nich kluczową rolę grają solidne wkręty pokryte warstwą cynku. Jest to niezwykle ważne, gdyż należy zminimalizować ryzyko korodowania wkrętów, które mają trzymać konstrukcję co najmniej przez kilkadziesiąt lat. Dotyczy to wszystkim elementów montażowych, gdyż jeśli dojdzie do konieczności ich wymiany, może też dojść do konieczności uszkodzenia samych desek tarasowych. Ponadto nie należy zapominać o tym, by dobrze zabezpieczyć wszystkie elementy konstrukcyjne tarasu, a zwłaszcza te, które będą poddane ekspozycji na warunki atmosferyczne.

Post Author: Majka