Ręczniki nie powinny być nabywane przypadkowo. W trakcie ich wyboru konieczne jest skontrolowanie ich gramatury. Im jest wyższa tym większa jest cena ręcznika. Właśnie z tego względu warto zapoznać się z przykładowymi gramaturami oraz ich cechami charakterystycznymi.
Kilka słów na temat gramatury ręczników
Przez określenie gramatura rozumiemy ciężar tkaniny, której używa się do wykonania ręcznika. Wylicza się ją w oparciu o ilość gramów na jeden metr kwadratowy materiału. W naszym kraju gramaturę podaje się w g/m2.
Oczywisty wydaje się fakt, że większa gramatura ręcznika przekłada się na wykorzystanie większej ilości bawełny w trakcie produkcji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jakość ręcznika pod żadnym pozorem nie powinna być oceniana w oparciu o jego ciężkość. Największe znaczenie odgrywa budowa pętelkowa. Najlepszej jakości produkty są zarówno grube, jak i mięsiste, a do tego posiadają różnorodne pętelki. Kiedy chodzi o lżejsze ręczniki posiadają one inną budowę. Pętelki bez których nie można się obejść maja między sobą większe odległości. W związku z tym użytkownik ma wrażenie, że ręczniki z których korzysta nie są tak gęste. Za sprawą budowy pętelkowej możliwe jest produkowanie ręczników, które mają takie same rozmiary, jednakże ich gramatura różni je między sobą. Wystarczy położyć ręcznik na wadze i wszystko się wyjaśni.
Wśród jakiej gramatury możemy wybierać?
Ręczniki, które dostępne są w dzisiejszych sklepach mają rożną gramaturę, dlatego warto poznać ich cechy charakterystyczne, aby wybrać najlepszy model.
Pierwszy dostępny model posiada gramaturę wahającą się od 300 do 400 GSM. Mowa o ręcznikach cienkich i lekkich. Co wcale nie oznacza, że są one gorsze. Podstawowa zaleta związana z nimi to szybkie schnięcie oraz zajmowanie niewielkiej powierzchni. Właśnie dlatego omawiana gramatura sprawdzi się najlepiej w przypadku ręczników plażowych oraz ręczników wykonanych z mikrofibry.
W dalszej kolejności dostępna jest gramatura w przedziale od 450 do 500 GSM. Wiele osób twierdzi, że ręczniki wykonane właśnie w takiej gramaturze sprawdzą się najlepiej w każdym przypadku oraz we wszystkich okolicznościach. Wśród ich cech charakterystycznych należy wskazać przede wszystkim przyjemną gęstość oraz miły dotyk. Oprócz tego nie potrzeba wiele czasu do ich wyschnięcia. W związku z tym ręczniki tego typu dostępne są chociażby w hotelach.
Ostatnia gramatura to przedział od 600 do 750GSM. Mowa o najgrubszych ręcznikach. Są one nie tylko masywne, ale również ciężkie i do tego potrzebują spore ilości czasu, żeby wyschnąć. Posiadają też zalety. Chodzi przede wszystkim o chłonność oraz mięsistość w trakcie chwytania. Na pewno warto wspomnieć o ich wytrzymałości oraz puszystości, która sprawia, że można się nimi otulać jak najmilszym w dotyku kocem. Wielokrotnie powstają przy pomocy bawełny egipskiej.
Skoro zdajemy sobie sprawę z dostępnych gramatur, warto też dowiedzieć się w jakich przypadkach warto je stosować. Każde domostwo powinno posiadać zapas ręczników, gdyż używa się ich bezustannie w ciągu dnia. W związku z tym ręczniki o gramaturze między 300 a 400 GSM sprawdzą się najlepiej. Ich największa zaleta polega na szybkim schnięciu oraz zajmowaniu małej ilości w trakcie prania. Sprawdzą się idealnie do wycierania całego ciała, jak i rąk czy twarzy. Warto mieć na uwadze, że zarówno twarz, jak i ciało należy wycierać osobnym ręcznikiem. Ręczniki o takiej gramaturze powinny znaleźć się też w wakacyjnej torbie podróżnej, gdyż są idealne na plażę.