Jaka dachówka będzie dla Ciebie najlepsza?

Jaka dachówka będzie dla Ciebie najlepsza

Wygląd dachu ma niebagatelne znaczenie w kwestii estetyki całego budynku. Mimo to w przypadku wyboru dachówki nie można kierować się jedynie jej wyglądem. Idealny materiał powinien być trwały, bezpieczny i solidny. Jakie parametry należy uwzględnić podczas wyboru dachówki? Jaki jej typ okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru dachówki?

Aspekt konstrukcji i wykończenia dachu w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo całego budynku. Rynek oferuje wiele różnych pokryć, jednak tak naprawdę po niektóre z nich nie można sięgać w konkretnych przypadkach.

Dużo zależy od rodzaju dachu oraz jego kształtu. Im bardziej rozbudowana i skomplikowana bryła, tym większe wymagania są stawiane wobec materiałów. Najlepszym wyborem w takich przypadkach są małoformatowe dachówki cementowe i ceramiczne. Świetnie się sprawdzają przy wielu załamaniach połaci, oknach dachowych oraz wykuszach, ponieważ pozwalają uniknąć kłopotliwego i nie zawsze możliwego docinania elementów. W przypadku prostszych konstrukcji z powodzeniem sprawdzają się dachówki zakładkowe przesuwane oraz zakładkowe. Nowoczesne bryły bowiem doskonale współgrają z dachówkami prostymi.
Niebagatelną rolę w dobieraniu materiałów niejednokrotnie odgrywają wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także określone warunki zabudowy. Przeważnie dotyczą one koloru dachu, choć zdarza się, że zapisy regulują także rodzaj pokrycia czy kat pochylenia.

Kolejnym ważnym aspektem jest pewność materiału. W tym celu warto postawić na renomowane marki, które cieszą się pozytywną opinią klientów, jak na przykład Braas Turmalin.

Parametry dachówki — na co trzeba zwrócić uwagę?

Dokładne parametry określające wytrzymałość, mrozoodporność czy nasiąkliwość dachówek, nie są ujawniane przez producentów. W związku z powyższym podczas zakupu możliwe jest jedynie zweryfikowanie deklaracji zgodności wszystkich wartości z wytycznymi.
Dokładnemu sprawdzeniu podlegają pozostałe parametry, takie jak:

  • Ciężar dachówki — najistotniejsze, aby ciężar był dostosowany do więźby, która wytrzymuje duże obciążenia lub jeszcze mocniejszej konstrukcji, w przypadku dwuwarstwowo układanej karpiówki, której waga może okazać się większą niż 70 kg na metr kwadratowy.
  • Wymiary i grubość dachówki — dachówki to materiał małoformatowy, gdyż jeden element zazwyczaj ma około 36-50 cm długości i 15-33 cm szerokości. Natomiast grubość dachówki bezpośrednio oddziałuje na jej właściwości fizykalne, jak i również na ciężar.
  • Powłoka dachówki -porowate, naturalne powłoki są atrakcyjniejsze, jednak trzeba wiedzieć, iż są także o wiele bardziej podatne na osiadanie zabrudzeń oraz działanie czynników atmosferycznych. Praktyczniejszym rozwiązaniem są dachówki pokryte glazurą, która nadaje im ładny wygląd na wiele lat.