Jak żyć długo i zdrowo?

Życie mamy jedno, dlatego trzeba o nie dbać. W tym celu należy przede wszystkim stworzyć dietę bogatą w cenne witaminy i minerały, dużo się ruszać i ograniczyć nałogi oraz stres. To podstawowe zasady, które wpływają na nasze samopoczucie oraz pozwalają uniknąć zmagania się z różnymi chorobami.

Co zrobić, żeby życie było zdrowsze i radośniejsze?

Nie pal – to podstawowa zasada, która pozwala na utrzymanie zdrowia. Razem z dymem papierosowym wchłaniane zostają cztery tysiące substancji szkodliwych, gdzie 40 z nich wykazuje działanie rakotwórcze. Papierosy to bardzo uciążliwe uzależnienie i trudno się z niego wychodzi, jednak efekty pojawiają się już po kilku godzinach od wypalenia ostatniego papierosa. Po 25 godzinach płuca samodzielnie zaczynają się oczyszczać, po trzech dniach nikotyna usuwa się z organizmu, wracają intensywne smaki oraz zapachy, a po 5 latach ryzyko zmagania się z rakiem płuc czy krtani zmniejsza się o 50 procent. Palenie bierne jest tak samo złe, dlatego nie należy narażać bliskich na konieczność wdychania dymu papierosowego, który bardzo szkodzi.

Odpowiednia waga również gwarantuje długie i zdrowe życie. Szczególnie dobrze sprawdza się żywienie na podstawie jadłospisu przygotowanego przez dietetyka. W jadłospisie znajdują się wszystkie potrzebne składniki, witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach. Zrzucenie zbędnych kilogramów oznacza znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, która jest jednoznaczna ze zwiększonym ryzykiem zmagania się z różnymi nowotworami. Właściwa dieta wpływa na to, jak się czujemy i jak spędzamy wolny czas. Świeże owoce i warzywa, pełnowartościowe koktajle, dużo ziaren i sałatek sprawia, że zamiast siedzieć przed telewizorem, chętniej wychodzimy na spacer czy rower. Nie trzeba od razu biegać maratonów czy spędzać kilku godzin dziennie na siłowni. Najważniejsze to znaleźć przyjemność z uprawiania sportu i cieszyć się endorfinami wytworzonymi przez nasz organizm.

Aktywność fizyczna sprawia, że oprócz niższej wagi możemy znacznie zredukować poziom cukru w organizmie, usunąć nadmiar stresu oraz szybciej wyleczyć się z depresji.

O zdrowym ożywianiu i właściwym stylu życia napisano wiele mądrych i przydatnych książek. Wśród nich ceniony autor Michał Tombak, który dzięki prostym zasadom nauczył się, jak żyć zgodnie z własnym organizmem i naturą, a teraz próbuje podzielić się tą wiedzą z całym światem.

Post Author: Majka