Jak wygląda rynek pracy w Norwegii?

Gdzie tkwi fenomen norweskiego rynku pracy? Dlaczego tak wiele osób wybiera właśnie ten kraj na miejsce zarobkowania? Czynników przemawiających za tym krajem jest bardzo dużo, a jednym z ważniejszych jest ten, który wskazuje na radosne społeczeństwo. Oprócz tego w Norwegii jest niska stopa bezrobocia mimo malejącej liczby młodych ludzi w tym państwie.

Polacy wybierają Norwegię

Polscy pracownicy zasilają rynek norweski od dłuższego czasu. Jest ich ok. 100 tys., co stanowi imponującą liczbę. Na drugim miejscu są Litwini, których w Norwegii jest ok. 39 tys. Te liczby mówią same za siebie. W Norwegii zarabia się dobrze, dlatego nie dziwi fakt tak wielu wyjazdów za chlebem. Co więcej, w tym okraju jest niezwykle niska stopa bezrobocia i wciąż jest zapotrzebowanie na pracowników z zewnątrz, także imigrantów. Bardzo dobrze plasuje się Norwegia jeśli chodzi o aktywność zawodową kobiet, które pracują przede wszystkim w sektorze publicznym. Ogólnie sektor ten przoduje w zatrudnianiu pracowników, co wyróżnia Norwegię na tle innych krajów.

Kolejna kwestia, która wyróżnia pracę w Norwegii to elastyczny czas pracy. Można swobodnie ustalać z szefem grafik i cieszyć się przez to większą swobodą. Co więcej, osoby, które podejmują zmiany nocne, pracują w mniejszym wymiarze godzinowym. Za nadgodziny dostaje się wysokie dodatki, a urlop wynosi i minimum 25 dni roboczych. Dobrze mają osoby, które ukończyły 65 rok życia. Ich urlop wydłużony jest o kilka dni. Warto więc wyjechać do radosnej i elastycznej dla pracowników Norwegii. Oprócz zarobkowania można też przeznaczyć wiele czasu na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury.

Zwrot podatku z Norwegii- co warto wiedzieć?

Jeśli jesteś pracownikiem norweskiej firmy lub myślisz o wyjechaniu do tego kraju, musisz wiedzieć, jak wygląda zwrot podatku z Norwegii. Nawet jeśli Twoja praca w tym Kraku trwała kilka miesięcy, należy Ci się rozliczenie podatkowe. Jedynym odstępstwem od tego jest sytuacja, w której osoba pracuje w Norwegii pierwszy rok lub sezonowo. Tak pracownik nie Mozę liczyć na zwrot podatku z Norwegii.

W celu złożenia deklaracji podatkowej musisz mieć oczywiście komplet odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajduje się m.in. Formularz do zeznania podatkowego Selvangivelse , któruy wydaje urząd na przełomie marca I kwietnia. Kolejny dokument dostarcza pracodawca na przełomie stycznia I lutego, to Zestawienie wynagrodzeń podatków Lønns- og trekkoppgave. Od banku otrzymasz informacje o stanie swojego konta, tzw. Årsoppgave. Oprócz tego, aby rozliczyć zwrot podatku z Norwegii, musisz mieć roczny wykaz pobieranych zasiłków Årsoppgave fra NA oraz kartę podatkową. Możesz też liczyć na ulgi podatkowe. Jest to m.in. Status pendler przy zwrocie podatku w Norwegii, który nazywa się inaczej podatkiem od rozłąki. Są to np. koszty zakwaterowania czy przejazdów między krajami.

Norwegia to bardzo ciekawy kraj pod względem zarobkowania, jak i turystyki. Jeśli chcesz poznać jego kulturę, zatrudnić się w dobrej firmie i poznać ciekawych ludzi, masz duże możliwości znalezienie tam pracy. Połączysz przyjemne z pożytecznym, co jest niezwykle ważne I rozwojowe, dlatego warto z takiej sposobności skorzystać.

Post Author: Majka