Jak urządzić kącik dla noworodka?

W oczekiwaniu na dziecko niewątpliwie bardzo dużo radości sprawi przygotowanie kąciku dla noworodka. Wybór łóżeczka, miękkiej pościeli czy zapewnienie bezpieczeństwa poprzez ochraniacze do łóżeczka to zajęcia, na które rodzice czekają z niecierpliwością.

Wybór pierwszych mebli

Pierwsze kącik maleństwa najczęściej jest utworzone w sypialni rodziców. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa oraz praktycznością. Łóżeczko w sypialni rodziców jest rozwiązaniem tymczasowym, dlatego cała oprawa dekoratorska powinna poczekać do momentu, aż dziecko będzie miało swój własny pokój. Podczas zakupu łóżeczka powinniśmy skupić się przede wszystkim na jego wielkości i wysokości. Optymalnym wymiarem jest 120 × 60 cm. Z kolei biorąc pod uwagę wysokość, zweryfikujmy, ile jest poziomów do opuszczania. Do łóżeczka niezbędny jest materac. Podczas wyboru zweryfikujmy jego skład – powinien być hipoalergiczny. Kolejnym niezbędnikiem jest komoda na ubranka i akcesoria. Posiadanie wszystkiego w jednym miejscy znacznie ułatwi zadanie podczas kąpieli i przebierania. Pomocny okaże się na pewno przewijak, który można postawić na komodzie lub łóżeczku. Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup wygodnego fotela. Jest nieocenioną pomocą podczas karmienia, ale także usypiania dziecka. Niezbędnym elementem jest lampka, która da potrzebną ilość światła do nakarmienia i uśpienia malucha, a jednocześnie nie spowoduje jego rozbudzenia. Najlepiej postawić na barwę mieszczącą się w zakresie od 2500 do 2700K.

Walory estetyczne kącika malucha

Poza praktycznością każdy rodzic chce, aby miejsce, w którym znajduje się pociecha, cieszyło oko, dlatego wyposażamy je w różne dekoracje. Warto tutaj rozpatrzeć zakup kinkietu rozpraszającego delikatne światło lub też mniej inwazyjne – kuleczki wykonane z bawełny z żarówkami w środku przymocowane na sznureczku. Dzięki temu otrzymamy subtelne światło niewywołujące niezadowolenia u dziecka, a dające niesamowity efekt. Poza oświetleniem coraz częściej obserwuje się przymocowane do ściany literki wykonane z różnych materiałów układające się w imię dziecka. Kolorystykę dopasowuje się do ogólnie panującego trendu w kąciku. W łóżeczku malucha może pojawić się kilka maskotek. Wszystkie te zabiegi nie są inwazyjne, dzięki czemu po osiągnięciu przez dziecko odpowiedniego wieku można łatwo powrócić do aranżacji poprzedniej.

Ochraniacze do łóżeczka gwarancją bezpieczeństwa

Wizualny efekt całego kącika dla dziecka potrafi poprawić ochraniacze do łóżeczka. Stanowią nie tylko ozdobę, ale w głównej mierze stanowią zabezpieczenie główki i kończyn malucha. Obecnie nie jest to konieczny element wyprawki, tak jak to było kiedyś. W starych łóżeczkach odległości między szczebelkami były na tyle duże, że dziecko podczas przebywania w nim potrafiło włożyć głowę między nie, co mogło spowodować jego uduszenie. Jednakże teraz przepisy dotyczące odległości pomiędzy kolejnymi szczeblami zostały bardzo zaostrzone, dlatego bezpieczeństwo ochraniacza oparte jest na zapobieganiu powstawania urazów. Niestety coraz częściej posiadają one elementy dekoracyjne, które nie są bezpieczne dla dziecka. Wszelakie pompony czy koraliki są niebezpieczne, ponieważ dziecko może oderwać ozdoby i połknąć je. Podczas przygotowywania kącika dla niemowlaka w pierwszej kolejności rozważmy aspekty bezpieczeństwa, a dopiero później skupmy się na walorach estetycznych.

Post Author: Majka