Większości z nas remont łazienki kojarzy się ze zrywaniem kafelków i słusznie, jednak to nie wszystko. Jest jeszcze milion elementów do wymiany, przerobienia i naprawienia. W przypadku tego pomieszczenia nie można stosować półśrodków, bo to się na nas zemści prędzej czy później. Według starego przysłowia chytry dwa razy traci, najlepiej jest zainwestować raz i mieć spokój niż potem ciągle poprawiać.
Polskie łazienki są zazwyczaj małe i wymagają szczególnego podejścia. Urządzanie reszty pomieszczeń jest nieco prostsze. W łazience oprócz aspektów wizualnych musimy zadbać o dużą funkcjonalność pomieszczenia i sprawną hydraulikę. Łazienkę należy remontować minimum co 10 lub 15 lat. To maksymalny czas, jaki możemy ją użytkować niczego w niej nie poprawiając. Potem wymaga ona generalnego odnowienia.
Najpierw zrób plan
Zanim wybierzemy się do sklepu po materiały budowlane i wyposażenie łazienki musimy zastanowić się, jak ona ma dokładnie wyglądać. Dobre usytuowanie wanny, pralki, suszarki, klozetu i szafek to klucz do wspaniałej, funkcjonalnej łazienki. Potem trzeba poprosić fachowca i zweryfikować naszą wizję z tym, co realnie można przerobić. To taka praca u podstaw. Początkowe działania polegają na przeróbce, naprawie, wymianie elementów hydraulicznych w naszej łazience. Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na nasze ściany. Gdzieniegdzie, jeśli pojawił się grzyb, trzeba go zlikwidować zanim weźmiemy się za malowanie ścian i kładzenie płytek. Często trzeba skuć kawałek ściany, położyć preparat przeciw grzybom i położyć tynk lub gładź. Lepiej zrobić to bardzo dokładnie, żeby uniknąć nawrotów czarnych plam na ścianach.
Zakupy
Następnie można wziąć się za dokładnie obmierzenie łazienki i zakupy. Jeśli tylko się da, warto zainwestować w wannę i suszarkę do ubrań. Te elementy mogą wydawać się zbędne, jednak znacznie potrafią ułatwić życie. Dzięki niej będziemy mogli od czasu do czasu zafundować sobie relaksującą kąpiel i unikniemy rozstawiania suszarek z praniem po całym domu. Gdy już mamy wannę, pralkę, suszarkę, sedes, szafki możemy zabrać się za dekorowanie łazienki. Zasada jest prosta, im mniej tym lepiej, dlatego należy wybierać przedmioty, które będą przydatne. Są wśród nich pojemniki na kosmetyki, mydło, przybory toaletowe, szczotka do WC, uchwyt na papier. Dodatkowo możemy ocieplić wnętrze łazienki kładąc na podłogę dywaniki łazienkowe. Mogą one pełnić funkcję ozdobną i antypoślizgową. Dywaniki łazienkowe mogą być wykonane z dzianiny, plastiku, gąbki. Najpopularniejsze są jednak dywaniki łazienkowe z dzianiny, gdyż są miłe w dotyku i stylowe.