Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Urządzanie pomieszczeń o małym metrażu to dość wymagające wyzwanie. Trudno jest jednocześnie zachować funkcjonalność wnętrza, a zarazem sprawić, że będzie ono wyglądać stylowo i schludnie. W małych pomieszczeniach najważniejsze jest optyczne ich powiększenie, aby całość nie przytłaczała domowników.

Lustra i oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że lustra zamontowane w małym pomieszczeniu wizualnie powiększą całą przestrzeń. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować przede wszystkim w łazience, gdzie lustra przydają się przy codziennej pielęgnacji, a kobietom przy wykonywaniu makijażu. Istotnym elementem, który jest w stanie nieco pomóc nam przy optycznym powiększaniu wnętrza jest oświetlenie. Małe pomieszczenie powinno być przede wszystkim dobrze oświetlone. Starajmy się więc zamontować w nim jedno główne, rozproszone światło. Jednak jeśli wnętrze jest niskie, nie stawiajmy na okazałe żyrandole. Będą one przytłaczające. Oprócz głównego światła możemy w niektórych miejscach zastosować także światło punktowe. Doskonałe rozwiązanie, szczególnie w łazience, to kinkiet nad lustro. Aby dodać wnętrzu charakteru możemy zdecydować się na jego wersję zdobioną. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z dekoracyjnością. Warto zainwestować w kinkiet nad lustro LED i wybrać na przykład kolorowe światło. Gdy jednak oświetlenie ma być pomocne przy codziennej pielęgnacji twarzy, zdecydujmy się raczej na klasyczny kinkiet nad lustro, który będzie dawał światło najbardziej zbliżone do naturalnego.

Kolorystyka i dodatki

Aby małe wnętrze nie było przytłaczające, pozostańmy w jasnych, delikatnych kolorach. Świetnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju pastele, ale także klasyczna biel czy beż. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Nie przesadzajmy z dodatkami – najlepiej wybierzmy jeden kolor przewodni i jego się trzymajmy. Nie należy w małym pomieszczeniu stosować również dużych, przytłaczających wzorów. Jeśli koniecznie chcemy postawić np. na tapetę, to wybierzmy raczej drobne wzorki. Pozbądźmy się wszelkiego rodzaju firanek i zasłon. Są to zbędne dodatki, które zbierają mnóstwo kurzu. Dzięki takiej decyzji spowodujemy również, że nasze pomieszczenie wypełni się większą ilością światła słonecznego.

Post Author: Majka