Czym leczyć bezdech senny?

Chrapanie, które wielu z nas kojarzy się z czymś zabawnym lub drażniącym, okazuje się objawem groźnych w efekcie schorzeń. Prokurowanie drażniącego odgłosu chrapania, działające drażniąco na domowników, nie powoduje większych zagrożeń – ale może doprowadzić także do bezdechu: nagłego ustania procesu oddychania.

Bezdech senny leczenie polega na podniesieniu poziomu ciśnienia w drogach oddechowych – jest schorzeniem trapiącym przedstawicieli obojga płci. Jego efekty możemy zauważyć także w dzień, są to m.in. problemy z koncentracją, senność dzienna, problemy z pamięcią, a także depresja i stany lękowe. Nieleczony wiedzie do udaru, cukrzycy, a niekiedy nawet do śmierci podczas snu.

Na pytanie, czy przyczyny bezdechu sennego zależą tylko i wyłącznie od zachowań chorego, możemy odpowiedzieć przecząco. Do rozwoju choroby przyczyniają się krzywa przegroda nosowa i zwiotczenie mięśni podniebienia, ale może to być także styl życia pacjenta – papierosy, nadmiar alkoholu i jedzenia. Jak przebiega leczenie bezdechu sennego?

Ważnym elementem jest odpowiednia diagnostyka pacjenta. Wymagane są specjalistyczne badania i obserwacja pacjenta w czasie snu. Po sprawdzonej diagnozie do akcji wkracza aparat CPAP, inaczej określany protezą tlenową. Wspomaga to chorego poprzez wprowadzenie dodatniego ciśnienia przy oddychaniu. Jeśli przyczyną jest skrzywienie przegrody nosowej, wykonuje się operację.

W aptekach znajdują się obecnie różne środki niwelujące chrapanie, jednak specjaliści odradzają stosowanie tych specyfików, gdyż po prostu są one nieskuteczne, a w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wskazania lekarzy zamiast nich proponują aktywny tryb życia i ograniczenie używek, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się bezdechu sennego.

Post Author: Majka