Czy dzianina bawełniana jest bezpieczna dla malucha?

Dzianina bawełniana jest materiałem używanym do szycia większości rodzajów ubrań. Jest miękka i wygodna, dlatego nadaje się do szycia zarówno ubranek dziecięcych, jak i dla dorosłych, pod warunkiem, że posiada atesty jakości i bezpieczeństwa. Jak wybrać najlepszą dzianinę na ubranka dziecięce?

Bawełna- surowiec najczęściej używany w branży dziecięcej.

Bawełna jest materiałem najczęściej wykorzystywanym do szycia ubranek, kocyków, otulaczy i innych akcesoriów tekstylnych dla dzieci. Zarówno dzianiny, jak i tkaniny bawełniane charakteryzują się miękkością, dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz absorpcyjnymi. Ponadto bawełna jest bardzo wytrzymała, odporna na wysoką temperaturę i łatwa w praniu. Do jej zalet należy także fakt, że się nie elektryzuje.

Ubrania uszyte z niskiej jakości bawełny można rozpoznać zazwyczaj po szorstkości, sztywności, rzadkim splocie i niskiej cenie. Dobrej jakości tkanina lub dzianina bawełniana jest droższa, ale jednocześnie charakteryzuje się gęstym splotem tzw. mięsistością oraz mocnym i miękkim chwytem.

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny sprawdzają się w ubrankach dla niemowlaków i dzieci. Oba materiały są oddychające, higroskopijne i elastyczne. Tkaniny są z reguły gładkie, podczas gdy dzianiny mogą przybrać nie tylko jednolitą formę, ale również tę fakturowaną, ażurową czy wzorzystą.

Dzianina bawełniana wygodna i bezpieczna dla malucha.

Dzianina bawełniana jest sprężysta, miękka i delikatnie opina ciało. Nie ulega odkształceniom i jest odporna na ściskanie. W przypadku ubranek dziecięcych są to ważne cechy, ponieważ skóra malucha jest delikatna i skłonna do pojawienia się zaczerwienień i odparzeń. Dzięki temu, że dzianina bawełniana jest ciepła, a jednocześnie przewiewna, organizm dziecka nie ulega przegrzaniu, a tym samym mniejsze jest ryzyko powstawania potówek. Z różnych rodzajów dzianin szyte są wszystkie elementy garderoby: śpiochy, body, bluzy, spodnie, czy sukienki. Dzianina bawełniana to materiał najczęściej wybierany do szycia dziecięcych ubranek, a każdy producent dzianin oferuje dzianiny gładkie, drukowane, o różnej gramaturze i splocie nitek.

W jaki sposób producent dzianin może zapewnić klienta o bezpieczeństwie materiałów?

Producent dzianin, który ma w ofercie różnorodne materiały do szycia ubranek dziecięcych powinien przedstawić certyfikaty bezpieczeństwa np. OEKO -TEX, który zapewnia, że produkcja materiałów przebiegła bez użycia chemicznych środków takich jak: chlorofenole, formaldehyd, czy barwniki alergizujące. Taki certyfikat oznacza również, że dzianiny są szczegółowo kontrolowane na każdym etapie produkcji oraz są produkowane zgodnie z normami Unii Europejskiej, a także dodatkowo wykonywane z najlepszego gatunku bawełny. Dzięki temu, że dzianina bawełniana wykorzystywana do szycia dziecięcych ubranek, jest wolna od środków chemicznych, rodzice mogą mieć pewność, że u malucha na skórze nie będą pojawiały się reakcje alergiczne i zaczerwienienia skóry.

Bawełna organiczna, aby zapewnić maximum bezpieczeństwa dla malucha.

Chcąc wybrać najlepszą dzianinę bawełnianą na ubranka dziecięce, warto zainteresować się, w jaki sposób uprawiana była bawełna. Różnica pomiędzy zwykłą bawełną a bawełną organiczną polega na innym sposobie uprawy, który opiera się wyłącznie na naturalnych metodach. Podczas uprawy nie są wykorzystywane żadne środki chemiczne stymulujące wzrost, a jedynie te pochodzenia naturalnego, np. obornik. Bawełna rośnie zgodnie z naturą i człowiek w żadne sposób nie ingeruje w ten proces. Bawełnę organiczną zbiera się wyłącznie ręcznie, a sam proces jej dalszego przetwarzania odbywa się bez udziału maszyn. Barwi się je naturalnymi barwnikami pozbawionymi substancji chemicznych. Wszystko to sprawia, że włókna bawełny organicznej są trwałe i mocne, a jednocześnie bardzo miłe i przyjemne w dotyku. Bawełna organiczna w związku z wyższymi nakładami pracy jest oczywiście droższa. Ubrania z niej są szczególnie polecane dla małych dzieci oraz osób z alergiami skórnymi.

Post Author: Majka